Celine

Jaka jest jej historia marki, która stworzyła kultowy płaszcz Celine? Co dziś sobą reprezentuje, po niemal 80 latach od założenia?

Céline to dom mody, który powstał w 1945 roku z inicjatywy projektantki Céline Vipiana, oraz jej męża, Richarda. Jaki był kierunek marki? Sportowy szyk. Dlatego kolekcje obfitowały w torby, mokasyny, rękawiczki, najróżniejszą odzież, która rzeczywiście nadawała się do noszenia na co dzień. Założycielka była odpowiedzialna za projekty aż do 1997 roku, w mięędzyczasie wprowadzając flagowe produkt. Céline wypromowała przede wszystkim płaszcze typu trencz, czyniąc je ikoną szyku. Nie da się ukryć, że rynek podbiły też wyjątkowe perfumy marki: „Vent Fou”, a także akcesoria z kolekcji „American Sulky”. Lata 70. to okres ekspansji marki: Vipiana otworzyła butiki swojego domu mody w Monte Carlo, Genewie, Lozannie, a także... Hong Kongu, Beverly Hills i Toronto.

Brand w 1996 został włączony do grupy LVMH, a od 2015 roku ma swoją siedzibę w magicznym zakątku Paryża: 16 rue Vivienne. Wystarczy przypomnieć sobie, jak ekskluzywnie wygląda paryski hotel Colbert de Torcy, w którym znajduje się pracownia, by wyobrazić sobie wyjątkowość tego miejsca.